Prevod bytu do osobného vlastníctva
Najčastejším spôsobom nadobudnutia vlastníctva bytu je prostredníctvom Zmluvy o prevode vlastníctva. Ide o zmluvu, ktorej náležitosti sú upravené vo viacerých právnych predpisoch.
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru (ďalej len „zmluva o prevode") je zmluva, ktorou sa nadobúdajú vlastnícke práva k bytu alebo nebytovému priestoru v bytovom dome, ako aj vlastnícke práva k spoločným častiam, spoločným zariadeniam, príslušenstvu domu. K nadobudnutiu vlastníckeho práva je okrem uzatvorenia zmluvy potrebný aj zápis vlastníckeho práva k bytu alebo nebytovému priestoru do katastra nehnuteľností. Zápis do katastra nehnuteľností má konštitutívny účinok a až uvedeným zápisom, respektíve právoplatnosťou rozhodnutia príslušnej správy katastra o povolení vkladu do katastra nehnuteľností, nadobúda osoba vlastnícke právo k bytu alebo nebytovému priestoru.
Zmluva o prevode musí spĺňať zákonom ustanovené formálne a obsahové náležitosti.
K zmluve o prevode musí byť tiež pripojené vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv. Výnimkou z povinnosti doložiť uvedené prehlásenie je prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru. Pri prvom prevode však musí byť prílohou zmluvy o prevode vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru.
S návrhom na zápis vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností sa musí predložiť dokumentácia, z ktorej je zrejmá poloha a plocha bytu a nebytového priestoru v dome, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva. K prvej zmluve o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome sa pripoja aj situačné plány jednotlivých poschodí domu s vyznačením jednotlivých bytov a nebytových priestorov v dome, ich čísiel a identifikácia pozemku. Návrh na zápis a dokumentáciu je povinný predložiť predávajúci.
Pri prevode družstevného bytu do osobného vlastníctva je potrebné vyplniť žiadosť o prevod bytu do osobného vlastníctva. Po jej vyplnení je potrebné ju odovzdať u nás na jej zaevidovanie do systému. Po jej spracovaní bude pripravená zmluva o prevode a budete vyzvaný k jej podpísaniu a úhrady prípadneho nesplatenéhho investičného úveru a anuity. Ak plánujete požiadať družstvo o odkúpenie do osobného vlastníctva, preverte si aká je anuita bytu, ktorý chcete nadobudnúť. Anuita je vlastne zostatkovou hodnotou bytu. Ak chcete byt odkúpiť, musíte túto anuitu zaplatiť, preto je potrebné vedieť jej výšku.
Prevod družstevného bytu do osobného vlastníctva je možné vybaviť len osobnou návštevou počas stránkových hodín na transformačno-právnom oddelení.